Otázky a odpovědi
V čem jsou zelené potraviny odlišné od ostatních potravních doplňků?
Především tím, že nepatří mezi potravní doplňky. Jsou totiž racionálními, celostními potravinami.
Jaký je účinek zelených potravin na organismus?
Jejich složení a účinek na lidský organismus je komplexní. Neobsahují žádné „prázdné“ kalorie, jedovaté látky, barviva, stabilizátory, plnidla, pojidla či jiné nežádoucí nebo nevhodné balasty.
Svým složením jsou nejblíže přirozené racionální stravě. Samy jsou totiž přirozenou a racionální stravou.
Díky svému složení mají na organismus a jeho funkce vysoce pozitivní vliv.
Organismus zbavují toxických látek, nežádoucích balastů a usazenin.
Doplňují do organismu základní stavební kameny pro správnou funkci jednotlivých orgánů, metabolismu a imunitního systému (vitaminy, minerály, stopové prvky, antioxidanty, aminokyseliny, nukleové kyseliny, nenasycené mastné kyseliny, enzymy, chlorofyl a několik zcela unikátních látek).
Podporují přímo (přes lehce zásadité pH – 7,5) i nepřímo (zvyšováním přirozené obranyschopnosti) hojení veškerých zánětů v organismu.
Působí probioticky.
Pro své komplexní složení a komplexní účinky na organismus jsou nadřazeny potravním doplňkům.
Působí jako adaptogeny, tedy mají schopnost zvýšenou funkci orgánů a systémů zklidnit a naopak jejich sníženou činnost povzbudit.
Výrazně zpomalují buněčné stárnutí. Zjištěno měřením hodnoty elektronegativity buněčných jader.
Dodávají jak fyzickou, tak i psychickou sílu a vytrvalost, protože mají vysokou bioenergetickou hodnotu.
Nijak zásadně neovlivňují alopatické léky, jejich účinek ani nezvyšují, ani nesnižují.
Jejich účinek na organismus je komplexní. To znamená, že jej čistí, hojí jeho záněty, podporují obnovu normální střevní flóry, doplňují do něj veškeré důležité látky (vitaminy, minerály, stopové prvky a antioxidanty) a zvyšují jeho přirozenou obranyschopnost.
Jaké je běžné podpůrně léčebné dávkování zelených potravin v kombinaci?
Vhodná je kombinace 3 - 4x 1 lžička MJ a 3x 6 - 8 tbl. řasy, je třeba dodržovat důsledně pitný režim, tedy 2 - 3 litry kvalitních, pokud možno neperlivých tekutin denně. Zelené potraviny se užívají nalačno, tedy 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, vždy však s nejméně hodinovým odstupem od klasických léků.
Jaké je běžné preventivní dávkování zelených potravin v kombinaci?
Vhodná je kombinace 2x 1 lžička MJ a 3x 3 - 4 tbl. řasy, je třeba dodržovat důsledně pitný režim, tedy 2 - 3 litry kvalitních, pokud možno neperlivých tekutin denně. Zelené potraviny se užívají nalačno, tedy 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, vždy však s nejméně hodinovým odstupem od klasických léků.
Jak postupovat, když se bezprostředně po užití zelených potravin objeví tlak v žaludku nebo lehký pocit na zvracení?
V takovém případě je nejlepší celou denní dávku zelených potravin rozpustit do 1,5 - 2 litrů kvalitní neperlivé vody a vzniklý nápoj popíjet postupně, po doušcích, v průběhu celého dne.
Jak lze pomocí ZP snížit svoji hmotnost?
Při konzumaci 60 - 80 tbl. řasy denně nebo 6 - 8 lžiček MJ denně nebo kombinaci MJ a řasy v polovičních dávkách je zabezpečen dostatečný přívod živin pro daný den. Pokud chce někdo radikálně redukovat svoji hmotnost, či se detoxikovat, je tato cesta možná. Nicméně zprvu je pocit hladu všudypřítomný, tak prvních 10 dnů. Je lepší přidat k ZP i jedno racionální jídlo denně. Délka režimu není nijak přesně časově specifikována, je to spíše o subjektivním pocitu každého, kdo jej zkouší.
Musí se dodržovat časový odstup mezi klasickými léky a ZP i u jiných než ústy přijímaných lékových forem?
Časový odstup se týká pouze léků ve formě tablet, jde o to, aby se nesetkaly ZP s léky přímo v trávicím traktu. Např. inzulin podávaný v injekční formě nemá šanci se s nimi takto setkat. Při aplikaci injekcí, infuzí, mastí a čípků není třeba žádný časový odstup dodržovat. U tablet s pozvolným, až 24hodinovým uvolňováním také není třeba dodržovat žádný časový odstup. V tomto případě se sice ZP s nimi v trávicím traktu potkávají, ale během 30 minut, kdy se samy vstřebávají, nijak zásadně účinnost těchto tablet nesníží.
Lze se zelnými potravinami předávkovat?
Předávkovat se zelenými potravinami při našich stravovacích návycích je prakticky nemožné. Při konzumaci řasy lze pozorovat odchod tmavě zelené stolice, což je známkou dostatečné saturace organismu řasou. U Mladého ječmene to takto nefunguje, tam se lze jen spolehnout na doporučené dávkování.
Razantní nasazení zelených potravin však může, občas, spustit nadměrnou očistnou reakci.
Lze během užívání zelených potravin pocítit subjektivně nějakou změnu?
Při užívání zelených potravin pocítí na sobě subjektivně jejich pozitivní účinek kolem 80 % jejich uživatelů.
Proč a jak často se objevuje při užívání zelených potravin očistná reakce?
Očistná reakce se objevuje přibližně u 40 % jejich uživatelů. Spočívá v přechodném zhoršení stavu, laboratorních hodnot či příznaků chorob, jichž je uživatel nositelem. Důvodem je především uvolnění škodlivin usazených ve tkáních, systémech a orgánech a jejich vylučování z organismu. To se děje především detoxikací v játrech a jejich následným vylučováním ledvinami. Pokud tyto cesty nestačí, začne se tělo škodlivin zbavovat pokožkou. Občas se objeví i příznaky zcela neočekávané, či se podaří odhalit dosud skrytá chronická onemocnění.